Dziecięca choroba liberalizmu Rafał Woś

ISBN:

Published:

Paperback

292 pages


Description

Dziecięca choroba liberalizmu  by  Rafał Woś

Dziecięca choroba liberalizmu by Rafał Woś
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 292 pages | ISBN: | 4.17 Mb

Spojrzenie na naszą gospodarkę z zupełnie innej perspektywy. Rafał Woś, dziennikarz i publicysta ekonomiczny Dziennika Gazety Prawnej proponuje wyjść poza ekonomiczne i polityczne dogmaty, które dominują od lat w Polsce, poza przeświadczenie, żeMoreSpojrzenie na naszą gospodarkę z zupełnie innej perspektywy. Rafał Woś, dziennikarz i publicysta ekonomiczny Dziennika Gazety Prawnej proponuje wyjść poza ekonomiczne i polityczne dogmaty, które dominują od lat w Polsce, poza przeświadczenie, że wzrost gospodarczy zależy tylko od taniej siły roboczej.

Bogaty Zachód również kiedyś myślał, że czysty liberalizm to najlepsza i najszybsza droga rozwoju. Potem jednak zobaczył, że to wcale nie jest takie oczywiste... Książka Dziecięca choroba liberalizmu zwraca uwagę na konkretne deficyty i patologie polskiego życia gospodarczego. I stara się zasiać w głowach czytelników wątpliwości. Czy model ekonomiczny, w którym warunki dyktuje kapitał nastawiony tylko na maksymalizację zysków i minimalizację kosztów, to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Czy nie jest tak, że lekarstwa podawane od 25 lat polskiej gospodarce naprawdę jej (i nam) nie pomagają?

Owszem, leczą jedno, ale mają wiele groźnych skutków ubocznych. Choćby uelastycznienie zatrudnienia, niskie płace - działają nie tylko na niekorzyść społeczeństwa, ale także kapitału, bo osłabiają popyt.Dziecięca choroba liberalizmu, na którą według autora cierpi nasz kraj, zrodziła się na specyficznym splocie dwóch czynników. Bankructwa Polski w latach osiemdziesiątych i światowej dominacji neoliberalnego konsensusu waszyngtońskiego. Polska odgrywająca w systemie światowym rolę kraju peryferyjnego nie miała szans, by przed liberalnym bakcylem się obronić.

Nasze elity zakochały się w (neo)liberalizmie, nauczyły się z niego korzystać i z czasem nie potrafiły już wyobrazić sobie innej drogi rozwoju kraju. Dziś jednak Niemcy, Skandynawowie, Kanadyjczycy, nawet Anglosasi wyleczyli się ze swojej wersji dziecięcej choroby.

Teraz czas na nas, by wyrosnąć z wersji liberalizmu prostackiego, moralnie wątpliwego oraz ekonomicznie nieefektywnego.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Dziecięca choroba liberalizmu":


innopolice.pl

©2010-2015 | DMCA | Contact us