menu

Strefa bezpieczeństwa publicznego

2018-08-20 08:52:02 (ost. akt: 2018-08-20 11:04:59)

Strefa bezpieczeństwa publicznego

To zbiór stanowisk i eksponatów poświęconych kryminalistyce, bezpieczeństwu osobistemu, niebezpieczeństwom związanym ze środkami psychoaktywnymi, publicznemu oraz bezpieczeństwu w sieci (cyberbezpieczeństwu).

W każdej z tych podstref stanowiska zostaną tematycznie pogrupowane, by w sposób intersujący a jednocześnie możliwie najefektywniejszy przekazać materiał edukacyjny.

Podstrefa cyberbezpieczeństwa jest poświęcona niebezpieczeństwom działań w sieci. Wiedza jaką można tu zdobyć dotyczyć będzie metod wyłudzania danych oraz sposobów zabezpieczania się przed utratą danych, dostępem do kont i tożsamości, bezpieczeństwie w internecie (szczególnie na portalach społecznościowych i w kontaktach z innymi osobami). Możliwe będzie również przeprowadzenie dedykowanych warsztatów z tematyki cyberbezpieczeństwa, zabezpieczeń sieci, rozpoznawania prób wyłudzeń i oszustw.

Podstrefa kryminalistyki wprowadzi nas w świat technik i procedur w pozyskiwaniu dowodów/śladów oraz ich szczegółowej analizie, obserwacji otoczenia i miesjca zdarzenia, a także jak ustrzec się przed niepożądanymi przygodami z tego zakresu. Tu będziemy mogli również uczestniczyć w procesie zbierania dowodów, śladów, jak również analizy zebranych przez siebie materiałów (od odcisków palców, autentyczności banknotów, po ślady DNA).

Dodatkowo znajdziemy tu informacje na temat niebezpieczeństw oraz szkodliwości różnego rodzaju środków psychoaktywnych, jak je rozpoznać, jak uchronić przed nimi siebie i bliskich, gdzie szukać pomocy.